jak ustawić kolumny

Jeśli chodzi o ustawianie kolumn to można to zagadnienie rozumieć dwojako. W jedną stronę ustawia się je pod kątem konfiguracji, a z drugiej strony można także myśleć o optymalizacji pod kątem wybranej koncepcji. Kwestią ważną będzie także optymalizacja, gdy już będzie wybrana odpowiednia koncepcja.

Oczywiście należy sobie zdać sprawę z tego, że rozwiązania ambitniejsze wymagają już stosowania specjalnych procedur i licznych eksperymentów. Należy przeprowadzić dokładne pomiary i zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że wszystko uda się dokładnie poustawiać i skomponować w ten sposób, że głośniki zagrają nam idealnie. Dlatego tutaj nie będziemy się zajmować tak dokładnymi kwestiami ale wskażemy na kilka podstawowych porad, które odnoszą się do ustawienia kolumn.

Pierwsza kwestia, o której na pewno warto pomyśleć to symetria w pracy kolumn. Oczywiście nie chodzi tutaj aby co do centymetra dbać o dopasowanie odległości, ale raczej o zastosowanie takich rozwiązań, w których kolumny będą miały podobne warunki do pracy. na pewno nie można ustawiać jednej kolumny bardzo blisko ściany a drugiej kilka metrów od niej. Podobnie źle będzie, jeśli kolumny będą stały przy ścianach, które mają różne właściwości, ponieważ to także będzie wpływało na uzyskiwany dźwięk. Oczywiście inne duże elementy przy kolumnach także mogą wpływać na jakość dźwięku i doprowadzić mogą do zaburzenia symetrii. Ważna będzie także symetria w stosunku do otoczenia miejsca odsłuchu.

Podobnie jak kolumny także do odsłuchu należy przygotować symetryczne otoczenie, ponieważ w ten sposób kształt oraz wystrój pomieszczenie nie spowoduje znaczącego zróżnicowania w przypadku dźwięków. Jeszcze jedną ważną sprawą będzie także postaranie się o to, by w przypadku ustawienia kolumn unikać najgorszych miejsc. Są w każdym typowym pomieszczeniu takie miejsca, które pod kątem akustycznym są szczególnie niekorzystne.

ustawienie kolumn schematW pokojach o regularnych kształtach zawsze jest to ½ lub ¼ wymiaru pomieszczenia. Odnosi się do i do długości i szerokości i wysokości pokoju. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w pokojach nietypowych wyznaczenie takiej strefy będzie dużo trudniejsze i może wymagać wielu testów i prób.

Ostatnia ważna kwestia to unikanie ustawienia kolumn w narożnikach. Od tego mamy pewne wyjątki, ale będą one dotyczyć specjalnych głośników, które przygotowane zostały specjalnie do tego, by pracować właśnie w narożnikach i tam będzie ich najlepsze miejsce. Tradycyjny sprzęt nie znosi takiego położenia.