użytkowanie sprzętu audio

Uwaga na wodę

Oczywiście jest to wiadome powszechnie, ale warto zawsze przypomnieć, że sprzęt nie powinien się znajdować w takich miejscach, gdzie jest nadmierna wilgoć. Może tam łatwo dojść do zalania sprzętu czy kabla zasilającego. Warto oczywiście sprawdzać czy urządzenie jest jakoś dodatkowo zabezpieczone przed zalaniem i gdy takie zabezpieczenie występuje na pewno warto po taki sprzęt sięgnąć. Oczywistym będzie także to, że gdy zimą wnosi się urządzenie do ciepłego pomieszczenia to na elementach elektronicznych może się pojawić para wodna i takie części staną się wilgotne. Z tego względu zawsze warto poczekać, aż nabiorą temperatury pokojowej.

Sposób wykonywania połączeń

Zawsze wszelkie połączenia należy wykonywać, gdy sprzęt jest wyłączony. Oczywiście warto także myśleć o bezpiecznej kolejności. Na początek kable pomiędzy wszystkimi urządzeniami a dopiero potem do wzmacniacza i do gniazdek, gdzie znajduje się prąd. Zanim podłączy się przewody zasilania należy sprawdzić czy włączniki są w pozycji O lub OFF. Połączenie warto także dobrze sprawdzić również dlatego, by wiedzieć czy urządzenia są odpowiednio zgrane.

Kolejność włączania i wyłączania urządzeń

Kiedy urządzenia są już połączone między sobą kablami to można będzie zdecydować się na włożenie kabla do zasilania i następnie można je uruchamiać. Zanim włączy się sprzęt trzeba sprawdzić ustawienie głośności, by było przy minimum. Włączenie powinno się zaczynać od źródła i następnie posuwamy się dalej w takiej kolejności w jakiej sygnał płynie do kolumn głośnikowych. Można zastosować następujące sekwencje:

- odtwarzacz CD - wzmacniacz

- odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy

- odtwarzacz CD - tuner - magnetofon - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy (magnetofon, tuner i odtwarzacz CD można w tej sekwencji przestawiać)

- odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - kolumny aktywne

Gdy sprzęt wyłączamy to stosować powinniśmy kolejność odwrotną.

Połączenia sprzętu przez rozgałęziacze

łączenie sprzętu audioNiekiedy w systemie audio mamy więcej urządzeń niż gniazd i wtedy stosuje się rozgałęźniki, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie połączenie jest nie do końca bezpieczne. Dlatego lepiej czasami będzie zastosować dwa rozgałęźniki. Połączenie można także zrealizować przez specjalne przedwzmacniacze, i to nawet jeśli będzie to dotyczyło jakiegoś bardziej rozbudowanego wariantu. Niekiedy w ten sposób uda się osiągnąć lepsze połączenie o stabilniejszym charakterze. Na pewno będzie bezpieczniejsze niż wykonywanie połączeń przez rozgałęźniki.