kino domowe

Osoby, które mogą mówić już o pewnym doświadczeniu związanym z wykorzystaniem sprzętu audio oraz wideo, w zdecydowanej większości przypadków mogą pochwalić się również sprecyzowanymi oczekiwaniami. Owszem, również oni mają pewne dylematy, te jednak związane są z tym, jak zdobyć środki finansowe, które mogłyby zostać przeznaczone na zakup dość drogiego sprzętu.

Początkujący nabywcy bardzo często interesują się jednak zagadnieniami takimi, jak choćby optymalny wybór sprzętu, nie mają bowiem jeszcze doświadczenia pozwalającego im na odróżnienie deklaracji sprzedawców od stanu faktycznego. Szczególnie problematyczny wydaje się w tym kontekście wybór pomiędzy dwukanałowym systemem stereo oraz wielokanałowym kinem domowym.

Owszem, pobieżna analiza rynku sugeruje, że to właśnie zakup kina domowego jest tym najbardziej pożądanym, nie można jednak zapominać o tym, że popularność kina domowego jest w dużej mierze efektem panującej obecnie mody skutecznie napędzanej przez reklamodawców. Istnieją argumenty przemawiające za takim działaniem, nie brakuje jednak i takich, które nakazują zastanowienie się nad jego zasadnością. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z odtwarzaniem muzyki. Tu okazuje się, że na rynku nadal dominują nagrania dwukanałowe. co więcej wiele wskazuje na to, że taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze przynajmniej przez jakiś czas. Owszem, pojawiają się głosy przekonujące, że wielokanałowe systemy kina domowego już niedługo przydadzą się do odtwarzania wielokanałowych nagrań muzycznych, wiele wskazuje jednak na to, że termin „niedługo” ciągle jest sporym nadużyciem.

Jeśli zatem myślimy przede wszystkim o odtwarzaniu dwukanałowych nagrań, możemy mieć pewność, że wystarczający okaże się naszym przypadku sprzęt, który również będzie dwukanałowy. Oczywiście, nikt nie broni stosowania systemów wielokanałowych do odtwarzania muzyki, należy jednak mieć na uwadze to, że ciągle jeszcze jest to marnotrawny sposób wykorzystania sprzętu.

kino domowe zestawSytuacja zmienia się wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się odtwarzanie filmów, nie da się bowiem zaprzeczyć, że zwiększenie ilości kanałów daje w taki przypadku korzyść. Ścieżki filmowe już od jakiegoś czasu wykorzystują zapis wielokanałowy, a zatem wielokanałowy sprzęt okazuje się być niezbędny do tego, aby możliwy stał się kompletny odbiór dzieła. Oczywiście, odbiór dwukanałowy też pozwala na czerpanie radości z filmów, tracimy jednak warstwę efektów przód-tył zawartych na ścieżce dźwiękowej i możemy odczuwać dość silnie brak głośnika centralnego (pogorszenie precyzji lokalizacji dźwięków).