W branżowej prasie audio przeczytać można naprawdę wiele interesujących artykułów, które odnoszą się między innymi do tego jak powinno się sprzęt audio łączyć, jak go ustawiać oraz jakie procedury uruchamiania stosować. Tutaj podamy kilka interesujących kwestii
Zapewniamy wentylację sprzętu
Każe urządzenie audio będzie wydzielać duże ilości ciepła, dlatego na pewno trzeba się troszczyć w takich sprzętach o odpowiednią wentylację. Duża temperatura może niestety prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Współcześnie stosuje się już liczne układy, które mają zabezpieczać przed przegrzaniem, ale tak naprawdę ryzyko zawsze istnieje. Powinniśmy także wiedzieć, że nawet jeśli sprzęt się nie zepsuje z powodu wysokiej temperatury to wentylacja i tak będzie miała pozytywny wpływ.
Problem przegrzewania w praktyce dotyczy wzmacniaczy zintegrowanych i wzmacniaczy mocy. Inne sprzęty raczej sobie z tym radzą. Nie można ustawiać takiego sprzętu w miejscu, gdzie wentylacja jest słaba. Najlepiej będzie, gdy takie urządzenia będą miały osobne półki, obszerne na tyle, by powietrze mogło się tam swobodnie dostawać. Unikać trzeba ustawiania sprzętu w ciasnych przestrzeniach.
Na pewno musimy uważać, by sprzęt dobrze odprowadzał ciepło. W ramach ustawiania urządzeń jedno na drugim najcieplejsze powinno się znaleźć najwyżej. Trzeba pamiętać, że pogarszanie wentylacji nastąpi, gdy sprzęt znajdzie się na meblach tapicerowanych i dywanach, Pośród wzmacniaczy mamy też takie, które dają niedużo ciepła. To wzmacniacze D, które mają gwarantować, odpowiednie ograniczenie pojawiającego się ciepła.
Uwaga na słońce
Podobnie światło słoneczne może się dla takich urządzeń stać niebezpieczne. W związku z tym trzeba pamiętać, by unikać światła słonecznego i jego docierania do urządzenia. Zawsze warto więc wzmacniacze ustawiać w takim miejscu, które od nasłonecznienia jest daleko. Obudowa wzmacniacza, która jest nagrzana przez słonce uniemożliwi oddawanie wytwarzanego ciepła.
Światło będzie wpływać również na zniszczenie elementów, które są wykonywane z pianki albo gąbki. Z takich materiałów realizuje się zawieszenie głośników, wyściełanie tuneli. Dlatego może dojść do poważnego uszkodzenia. W niektórych przypadkach przy wyższych temperaturach może nawet dojść do uszkodzenia membrany i sprzęt nie będzie mógł pracować odpowiednio.