Jeśli Twoje płyty winylowe nie brzmią tak wspaniale, jak powinny, prawdopodobnie kurz, okruchy i inne zanieczyszczenia niszczą nagrania na Twoich płytach. Austriacki producent gramofonów winylowych Pro-Ject wprowadza na rynek nową maszynę VC-S, która oferuje najszybsze i najbardziej efektywne rozwiązanie do czyszczenia płyt na mokro.

Do VC-S dołączony jest nowo opracowany płyn czyszczący "Wash it", który nie tylko dokładnie czyści płyty winylowe, ale także szybciej je osusza, nie pozostawiając żadnych osadów. Aby oczyścić płyty w tym urządzeniu zbiorczym, należy obrócić płytę winylową w specjalnym zacisku, który jest bardzo łatwy w obsłudze. Aby zacisnąć winyl, należy zainstalować dolną tarczę zaciskową, umieścić samą tarczę, a następnie zabezpieczyć ją na górze za pomocą tarczy i uszczelki skręcanej. Płyn czyszczący można dodać podczas wirowania i rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni płyty za pomocą dołączonego pędzelka.

Następnie ramię próżniowe, przypominające nieco ramię tonowe w gramofonach, jednocześnie oczyszcza i pochłania resztki cieczy i zanieczyszczeń. Zużyty płyn można następnie spuścić ze zbiornika za pomocą specjalnej wkładki. Inżynierowie firmy Pro-Ject, którzy przetestowali tę innowację, zapewniają, że objętość zbiornika, zanim się napełni, wystarczy do wyczyszczenia 1000 płyt.

Do czyszczenia płyt 78 rpm wykonanych z szelaku można oddzielnie zamówić płyn czyszczący "Wash it 78". Maszyna wraz z wszystkimi akcesoriami jest już dostępna do kupienia. Pro-Ject VC-S kosztuje około 449 euro (?343).