Wśród producentów słuchawek kategorii High End, francuski Focal ma silne zaplecze głośnikowe i bogate doświadczenie w projektowaniu głośników do kolumn podłogowych. Czy to doświadczenie może się przydać w dziedzinie audio osobistego? "Absolutnie, tak!" - mówią projektanci Focal. I oto mamy prawdziwe potwierdzenie ich słów - flagowy model słuchawek Focal Utopia, w którym zastosowano rozwiązania sprawdzone z powodzeniem przez inżynierów firmy na jej pełnowymiarowych głośnikach High End.

Koncepcja

Głównym zadaniem, jakie postawili przed sobą twórcy Focal Utopia, było zaprojektowanie słuchawek, które wytrzymają porównanie z najlepszymi głośnikami swojej marki. W tym celu musiały dokładnie dopracować ich ergonomię, aby wyeliminować nacisk na głowę podczas długiego słuchania, a przede wszystkim - pozbyć się specyficznego "zamkniętego" dźwięku, charakterystycznego nawet dla najdroższych słuchawek. Inżynierowie Focal rozwiązali ten problem poprzez bezkompromisowe wyeliminowanie tłumienia głośnika i zastosowanie całkowicie otwartej konstrukcji, dzięki czemu głośniki nie napotykają na żaden opór i maksymalnie ujawniają swój muzyczny potencjał. Przy okazji warto osobno omówić kolumny Focal Utopia. Podobnie jak we wszystkich innych modelach Focala, są to przetworniki własnej konstrukcji, które są montowane w fabryce firmy w Saint-Etienne we Francji. Jednocześnie różnią się one od innych głośników Focal całkowicie nowym designem, którego opracowanie zajęło firmie cztery lata.

Mówcy

Membrany Focal Utopia wykorzystują beryl ziem rzadkich zamiast konwencjonalnej folii polimerowej dla optymalnego połączenia tłumienia, sztywności i lekkości (ruchoma część przetwornika waży tylko 135mg). Dzięki takiemu układowi przetwornik porusza się w sposób zbliżony do tłoka, praktycznie bez zniekształceń wibracji. Jeszcze bardziej niezwykły jest ząbkowany profil przysłony w kształcie litery M, najnowsze osiągnięcie Focala. Ma on za zadanie zniwelować różnicę w brzmieniu między głośnikami a słuchawkami, spowodowaną różnicą odległości między głośnikami a uszami słuchacza: w pierwszym przypadku jest to kilka metrów, w drugim tylko kilka centymetrów. Inżynierowie Focal'a obliczyli, że profil M znacząco poprawi brzmienie głośników w bliskiej odległości, pozwalając słuchawkom działać na równi z dużymi głośnikami. Aby zapewnić membranie dodatkową mobilność, twórcy Focal Utopia zamontowali ją na unikalnym, ultracienkim surround. Jego grubość to zaledwie 80 mikronów! Aby uczynić głośnik jeszcze lżejszym, zaprojektowano specjalną jednowarstwową cewkę bez rdzenia. Łączy w sobie solidną długość i średnicę z minimalną wagą. Przy średnicy 25 mm i długości 5 mm, waży mniej niż typowe cewki o średnicy 15 mm i głębokości 1,5 mm spotykane w innych słuchawkach High End.

Wygląd i ergonomia

Nowe słuchawki wyglądają solidnie i pomysłowo. Za oryginalność odpowiada siatkowe pokrycie miseczek ze specjalnymi "okienkami", które zapewniają całkowitą otwartość konstrukcji. Ale solidność zawdzięcza wyłącznie drogim materiałom: metalowi, węglowi i skórze. Szczególne wrażenie robi wysiłek, jaki projektanci włożyli w to, aby słuchawki były jak najwygodniejsze. Nowa opaska zaprojektowana specjalnie dla nich dostosowuje się do rozmiaru głowy. Nie trzeba dodawać, że opaska jest wykończona prawdziwą owczą skórą. Natomiast poduszki uszne wykonane są z prawdziwej skóry i mikrofibry, co zapewnia optymalną równowagę między komfortem a trwałością. Poduszki słuchawek są wyłożone 20-milimetrową warstwą pianki memory-foam, która zapewnia dobre, ale dyskretne dopasowanie do najwcześniejszych części ucha. Zaawansowane technologicznie zatyczki z włókna węglowego na poduszkach słuchawek zapewniają konstrukcji maksymalną trwałość, przy jednoczesnej znacznej oszczędności wagi. Długość odłączanego kabla w nowej Utopii została zredukowana do 3 metrów, a jego mocowanie do słuchawek wykonano na tych samych złączach, co w serii Sennheiser 800, dając właścicielom ogromny wybór niestandardowych przewodów do upgrade'u.

Dźwięk

Dźwięk nowego Focala wyróżnia się doskonałymi właściwościami przestrzennymi - scena jest nie tylko szeroka, ale ma wszystkie trzy właściwe wymiary i każdy skład, od tria jazzowego po dużą orkiestrę symfoniczną, ma wystarczająco dużo miejsca, aby się rozłożyć. Precyzja tej aranżacji jest w stanie zaskoczyć nawet wytrawnego słuchacza! Nie tylko instrumenty dęte czy klawiszowe, ale także na przykład kontrabas, mogą być bardzo dobrze zlokalizowane w słuchawkach. Rzędy muzyków nie mieszają się nawet w szczytach dynamiki: wszystko pozostaje wyraźnie rozróżnialne, akustyczny "obraz" nie jest zamazany ani wyprany. Dotyczy to również złożonych faktur: Focal Utopia równie wiernie oddaje chrapliwe brzmienie saksofonu i wysokie dźwięki skrzypiec. Bas nie aspiruje do dominacji, ale dostarcza precyzji i szczegółowości, jakbyśmy słuchali pary słuchawek planarnych. Jednak delikatna miękkość w zakresie wysokich tonów przypomina, że wciąż mamy do czynienia z tradycyjnym głośnikiem, choć udoskonalonym przez inżynierów Focala dzięki zastosowaniu nietradycyjnych materiałów. Brak irytującego "krzyczenia" w sposobie wykonania zapewnia im komfort dźwiękowy, dzięki któremu można spędzić słuchając ulubionej muzyki w tych słuchawkach do późnej nocy. A wspaniała ergonomia zapewnia brak bólu głowy, nawet gdy słuchasz muzyki do wczesnych godzin porannych.

Wynik końcowy

Kluczowe słowa to "przestrzeń" i "realizm". W tych kategoriach Focal Utopia z łatwością konkuruje nie tylko z najlepszymi dynamicznymi flagowcami, ale także z topowymi modelami planarnymi. Dla fanów jazzu, muzyki symfonicznej i niezbyt agresywnego rocka mogą być prawdziwym odkryciem.

Ogniskowa Utopia

Typ słuchawek: pełnowymiarowe

Typ słuchawek: przewodowe

Marka: Focal

Dodaj do ulubionych Dla porównania 349&nbsp000&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd