Minął już prawie rok, odkąd firma Chord Electronics zaprezentowała swój "najbardziej zaawansowany" przetwornik cyfrowo-analogowy, DAVE, na monachijskich targach High End 2015. Nazwa nie ma żadnego znaczenia, jest raczej akronimem, który można poprawnie przetłumaczyć tylko na części: Digital to Analogue i Veritas in Extremis. Niedawno brytyjska firma ogłosiła, że DAVE wkrótce trafi na półki sklepowe.

Firma Chord Electronics zawsze była znana ze swojego skrupulatnego podejścia do produkcji najwyższej klasy modeli. Nowy przetwornik cyfrowo-analogowy, montowany ręcznie w fabrykach firmy Chord w Kent, jest oparty na technologii FPGA (Field-Programmable Gate Array), co daje możliwość modyfikacji obwodów w dowolnym momencie użytkowania. Sercem tego fajnie wyglądającego urządzenia będzie układ FPGA Spartan 6 w wersji LX75, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w produkcji konwerterów dużej mocy. Niewyobrażalna wydajność matrycy DAVE pozwoli na wielokrotne zwiększenie taktowania i najlepszą redukcję szumów, przewyższając wszystkie istniejące przetworniki cyfrowo-analogowe. Dzięki niezwykłej jakości chipowi konwerter jest w stanie odtwarzać pliki audio z najwyższą wiernością i rytmem.

Ponadto firma DAVE zastosowała cyfrowy filtr WTA (Watts Transient Aligned-Filter, nazwany tak na cześć twórcy i pioniera ochrony przetworników cyfrowo-analogowych, Roberta Wattsa) z 164 000 filtrów o skończonej odpowiedzi impulsowej, których szybkość filtrowania osiąga niewiarygodny poziom 256 FS dla wszystkich istniejących przetworników cyfrowo-analogowych. Jest to ogromna poprawa dokładności, ale aby ją osiągnąć, projektanci firmy Chord musieli zintegrować równoległy interfejs wejściowy ze 166 rdzeniami DSP. Aby zapewnić liniowość w zakresie bardzo wysokich częstotliwości, firma wyposażyła stopień wyjściowy w nowy 20-elementowy przetwornik cyfrowo-analogowy Pulse Array DAC oraz analogowy squelch 2. rzędu. Drugi z nich oferuje wyraźne korzyści, podczas gdy pierwszy charakteryzuje się niską tolerancją jittera i niskimi zniekształceniami harmonicznymi. Dodano parę zbalansowanych wejść XLR i niezbalansowanych RCA, a także wyjście słuchawkowe. To, co jeszcze wyróżnia DAVE DAC spośród wszystkich przetworników, to obecność pełnowymiarowego wyświetlacza LCD, który pokazuje częstotliwość próbkowania, poziom głośności i inne ustawienia systemowe. Informacje na wyświetlaczu są widoczne pod różnymi kątami, a kolorystyka, podobnie jak w HUGO, zmienia się wraz ze zmianą głośności lub częstotliwości próbkowania. Panel przedni DAVE jest wyposażony w kulisty przełącznik oraz enkoder, który przetwarza ruch liniowy i kątowy na sekwencję sygnałów.

Przekonanie, że DAVE stanie się dumą i radością Chorda, a także najlepszym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, jaki kiedykolwiek powstał, jest uzasadnione. Żaden inny istniejący model nie może się równać z DAVE, najwyższej klasy konwerterem firmy Chord Electronics.

Akord DAVE Srebrny

Marka: Akord

Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy: tak

Wyjście słuchawkowe: 6,3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 1&nbsp064&nbsp912&nbspRUR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd