Określenie urządzenia IEM mianem "BASIC", a następnie zlecenie działowi marketingu stworzenia atrakcyjnej puenty, która by temu towarzyszyła na rynku, jest w pewnym sensie "z przymrużeniem oka". Jednak, w odniesieniu do znakomitego Primacy z zeszłego roku, Oriveti właśnie to zrobiło ze swoimi nowymi, podstawowymi słuchawkami IEM za 99 dolarów.

Opisałbym BASIC jako, cóż, nic innego niż podstawowy. Twój przeciętny OEM za 5 dolarów, kolorowy IEM z wyblakłym opakowaniem blistra jest podstawowy, twój IEM w pudełku po telefonie komórkowym jest prawdopodobnie również podstawowy. Oriveti BASIC, z drugiej strony, otrzymują pełne doświadczenie Oriveti w pakowaniu i budowie i jako takie, umieściłbym je w górnym segmencie budżetowych słuchawek IEM.

Co to jest Pitch?

Primacy Lite?

Dla tych, którzy chcieli posmakować wyglądu i odczuć Primacy, ale czuli, że cena 299$ jest poza ich ligą, BASIC jest pozycjonowany jako znacznie bardziej przystępny za 99$, a także z nieco innym brzmieniem, przemawiającym bardziej do konsumenckiego końca rynku, ale z pewną dozą audiofilskiej wrażliwości. Wizualny styl i opakowanie BASIC'a wywołują pewne skojarzenia z jego większym rodzeństwem, co dobrze wróży pod względem rozpoznawalności i dbałości o szczegóły.

Czysta muzyka

Należy jednak pamiętać, że BASIC nie jest skierowany specjalnie do użytkowników iGadżetów i Androida. BASIC nie ma zdalnego sterowania, co sprawia, że jest to raczej prosty zestaw IEMS z pojedynczym przetwornikiem dynamicznym do czystego słuchania. To powiedziawszy, przy 16 omach i 108 dB, będą one dość szczęśliwie żyć ze smartfonem, jak również z dedykowanym DAP-em, więc BASIC jest czymś w rodzaju crossovera, jeśli chodzi o odbiorców na rynku.

Budowa

BASIC to pojedynczy, wykonany na zamówienie, pokryty tytanem 10 mm przetwornik dynamiczny IEM. Przetwornik jest zamknięty w płytkiej, dwuczęściowej obudowie z aluminium frezowanego CNC, wykończonej w podobnym stylu jak Primacy, z tą samą czarną powłoką i białym napisem "Oriveti" na froncie.

BASIC ma nieco bardziej tradycyjny, okrągły kształt obudowy niż bardziej elegancka estetyka łezki Primacy, jednak podobnie jak w Primacy, strumień projektu BASIC jest miękki i bardzo ładnie zakrzywiony, bez ostrych krawędzi w zasięgu wzroku. W mojej dłoni wyglądają one jak para M'n'M, są tak gładkie.

Aluminiowa obudowa jest zaakcentowana na górze zestawem standardowych wtyków MMCX wykonanych z miękkiego TPE na zewnątrz i twardego plastiku PP wewnątrz. Są one faktycznie dość długie, ale w dotyku bardzo solidne i dość wytrzymałe.

Długość dyszy jest stosunkowo krótka, ale zakrzywiona, kanciasta forma schodząca z zaokrąglonej metalowej obudowy dodaje jej nieco długości. To powiedziawszy, wiele będzie zależało od użytej końcówki, jeśli chodzi o rozmiar i materiały izolacyjne. Port basowy nie jest już ukradkiem umieszczony na końcu złącza MMCX i zamiast tego można go znaleźć na basie obudowy, tuż przed dyszą.

Kabel

Po tym jak Primacy został zaktualizowany do nowego 8-żyłowego kabla w oplocie, BASIC jest teraz dostarczany z poprzednim kablem, który był dostarczany ze starszą wersją Primacy. Jest to 4-żyłowy, odłączany kabel zakończony MMCX o długości 1,2m. Jest on zakończony pozłacanym, prostym wtykiem stereo jack 3,5mm, a także pozłacanymi wtykami MMCX na drugim końcu.

Nie ma tu masywnego tubusu typu y-split z paskiem podbródkowym, jak w przypadku Primacy. Zamiast tego zastosowano bardziej uproszczony, niskoprofilowy czarny oplot termokurczliwy i regulowany czarny pasek podbródka.

Sam kabel jest miękki, giętki i łatwy w obsłudze, a do tego charakteryzuje się niską mikrofonicznością, co jest dużym plusem na tym poziomie. Jest to z pewnością krok naprzód w stosunku do tańszych kabli miedzianych, które czasami dostajemy w pakiecie, nawet w droższych CIEMS-ach.

Domyślam się, że to wciąż posrebrzany kabel, jak wynika z ich starszej literatury marketingowej i choć na stronie internetowej wciąż reklamują go jako akcesorium, to nie można go już fizycznie kupić. Zamiast tego, otrzymujesz 8-przewodowy przewód z nowego Primacy za 89,99$ jako domyślny przewód akcesoriów. Poprzednio wersja 4-przewodowa była sprzedawana za 30$.

Komfort i uszczelnienie

BASIC jest lżejszy niż Primacy i pomimo długiego trzpienia MMCX, jest bardzo wygodny, nie przesuwa się na boki, a kabel jest naturalnie zagięty nad uchem. Możesz również wybrać zapasowy zestaw miękkich zaczepów na ucho, mocując je do kabla, ale dla mnie to trochę niepotrzebny obwód do tego, co jest dość niskoprofilowym dopasowaniem.

Wyczuwam, że osoby noszące okulary mogą uznać długość pałąka za nieco kłopotliwą, biorąc pod uwagę, że jest to konstrukcja nauszna, a dodanie zaczepów może również stanowić przeszkodę.

Izolacja

Izolacja będzie zależała od wyboru końcówek. Co ciekawe, Oriveti zdecydowało się nie dostarczać żadnych piankowych końcówek do modelu BASIC. Primacy dostarczane są z dwoma rozmiarami pianek i stanowiły one doskonałe połączenie dla pasywnej izolacji hałasu.

Końcówki

Zamiast tego mamy szeroką gamę końcówek, zarówno jedno- jak i dwukołnierzowych, ale bez pianek, więc izolacja w BASIC-u będzie nieco mniejsza niż w Primacy. Dobrą wiadomością jest to, że silikonowe końcówki z podwójnym kołnierzem są doskonałe zarówno pod względem głębokości wkładania, jak i izolacji i są lepsze od końcówek z pojedynczym otworem, które nie są tak stabilne i nie utrzymują tak dużo hałasu na zewnątrz.

Akcesoria i opakowanie

Za 99 dolarów nie można pobić opakowania słuchawek BASIC. Jedyną firmą, która naprawdę zbliża się do ilości akcesoriów jest Trinity Audio, a jeśli chodzi o jakość, RHA. Przynajmniej na tym poziomie cenowym. Opakowanie jest również bardzo podobne do tego z 299$ Primacy, co czyni go wyróżniającym się na półce sklepowej.

W środku otrzymujemy szeroką gamę silikonowych końcówek, pojedynczy karabińczyk do zaczepienia o futerał, dwa miękkie haczyki z pamięcią do zaczepienia o kabel oraz zupełnie nowy, przeprojektowany, półmiękki futerał zapinany na zamek. Jak wspomniano wcześniej, w pakiecie BASIC nie ma piankowych końcówek, ale otrzymujesz kilka dobrych końcówek z podwójnym kołnierzem, które są moimi preferowanymi końcówkami do użytku z BASIC. rozmiary końcówek są następujące:

  • 2 x średnie dla końcówek silikonowych z podwójnym kołnierzem 2 x duże i średnie końcówki silikonowe z pojedynczym otworem 1 x mały zestaw końcówek z pojedynczym otworem

Nowe, zamykane na zamek błyskawiczny, półsztywne, czarne etui na tabletki jest czymś, co wolę od starszego, metalowego pudełka z gwintem. Pomimo tego, że jest nieco mniej wytrzymałe, jest lżejsze i bardziej pojemne na końcówki, kable i IEM. Dołączony karabinek oferuje dodatkową elastyczność w mocowaniu do pasków i pasków podczas podróży.

Wrażenia dźwiękowe

Brzmienie i prezentacja

Brzmienie słuchawek BASIC jest dość ciemne, z odrobiną ciepła w zakresie niskich tonów, poprzez sub- i średnio-niski bas, który jest raczej na północ od neutralnego. BASIC wykazuje się również podwyższoną górną średnicą i podbiciem niższych tonów wysokich w celu uwydatnienia obecności perkusji oraz charakterystyką wysokich tonów, która spada dość szybko po przekroczeniu 5k.

Nie ma aż tak dużego obniżenia dolnej średnicy, więc nie powiedziałbym, że wykazuje celowe zagłębienie w kształcie litery V w pozycjonowaniu instrumentów i wokali. Jest to raczej przypadek, że niskie tony i niższa góra BASIC-a są po prostu nieco bardziej podbite. W związku z tym instrumenty i wokale będą wydawały się bardziej odsunięte do tyłu, dostarczając odczuwalnie otwarty i przestrzenny dźwięk z przyzwoitym ciałem nutowym, ale nie tak wyrazistym i dokładnym obrazowaniem, jakie można uzyskać z bardziej intymnych konstrukcji lub BA.

Ogólnie rzecz biorąc jest to muzykalny i płynny IEM, który lepiej sprawdzi się w nowoczesnych gatunkach muzycznych, które wymagają dużej ilości niskich tonów, niż w złożonych źródłach dźwięku, gdzie obecność wokalu i zniuansowane detale muszą być na pierwszym planie.

Bas

Sygnatura basu BASIC jest dość miarowa, od subbasu do górnego basu, z różnicą 5-6dB pomiędzy 20Hz a 300Hz, gdzie następuje plateau w kierunku niższego środka i średnicy.

BASIC uderza najmocniej od około 20-30Hz do 80-100Hz, więc nie usłyszycie żadnego zwinięcia czy braku głębi w basie BASICa. Jest to znakomite rozciągnięcie jak na IEM w tym punkcie cenowym. Przy takim nachyleniu nie ma jednak podkreślenia średniego basu, więc siła basu BASIC-a tkwi bardziej w dudnieniu subbasu niż w nadmiernie podbitym uderzeniu 150Hz.

Uzyskacie również cechy naturalnej dynamiki przetwornika z bardzo dobrym ciałem i fakturą. Tego typu nachylenie częstotliwości basu oznacza również brak nadęcia górnego basu, które mogłoby zmącić pożądaną przejrzystość instrumentów niskotonowych, pozostawiając średnie tony brzmiące dość swobodnie i przestrzennie. Z drugiej strony, DD we wnętrzu zestawów BASIC jest w najlepszym wypadku średnio dynamiczny z utrzymującym się spadkiem, który nie pozwala na zaklasyfikowanie go jako zwartego i dobrze zdefiniowanego.

Średnie tony

Średnie tony są relatywnie neutralne w porównaniu do podniesionego basu i wysokich tonów, ale z lekkim obniżeniem w okolicach 2-3k przed zwiększeniem poziomu energii w zakresie górnych tonów średnich i dalej w zakresie niższych tonów wysokich. Brak obniżenia niższej średnicy, co jest typowe dla v-shape'ów, oznacza, że podstawowe nuty instrumentalne nie brzmią krucho czy zbyt cienko. W połączeniu z imponującą mocą niskich tonów otrzymujemy gładką i naturalną barwę dźwięku.

Instrumenty znajdują się jednak bardziej z tyłu w miksie, więc chociaż oferuje to dość pożądane poczucie przestronności w scenie dźwiękowej BASIC-a, to uznałem, że obrazowanie jest nieco niejasne, mniej żywe i angażujące.

Wokale na BASICu są dość czyste i gładkie, choć, podobnie jak pozycjonowanie instrumentów, nie są strasznie wysunięte do przodu i czasami brzmią jakby konkurowały nieco z pasażami instrumentalnymi, szczególnie gdy niski zakres częstotliwości dostaje zastrzyk energii. Nieco niższe wokale generalnie wypadają lepiej niż wyższe wokale, które wchodzą w zakres tego małego dip 2-3k, chociaż w prawie wszystkich przypadkach BASIC dostarczał sygnaturę wolną od sybilantów.

Treble

BASIC ma rozsądnie podbite górne średnie i dolne wysokie tony, dodając nieco przejrzystości i obecności do ataków perkusyjnych i odrobinę iskry, ale po około 5-6kk dość szybko opada z wczesnym podbiciem, które odbiera BASICowi nieco powietrza i przestrzeni. Ciało akustyczne jest jednak nadal dobre, z naturalnie brzmiącym przekazem. Sybilanse w zakresie niskich tonów wysokich, podobnie jak w przypadku średnich, są nieliczne i nieliczne.

Dla niektórych może to oznaczać odczuwalny brak przejrzystości góry pasma, choć ja nie uważam, aby brakowało mi szczegółów. Po prostu nie jest ona wysuwana na pierwszy plan w takim samym stopniu jak bas, choć nieco bardziej niż średnica. Stąd ta nieco ciemna jakość tonalna w prezentacji BASICa. Z jednej strony, nie jest to szczytowa charakterystyka i z pewnością nie ma żadnych ostrych, wyraźnych tonów, więc ogólnie rzecz biorąc jest to przynajmniej dość wyrozumiała sygnatura wysokich tonów.