Muzyka bezstratna (stratna) staje się coraz szerzej dostępna i popularna: niedawno została dodana do Apple Music, a do końca roku ma się pojawić w Spotify.

Główny problem polega na tym, że słuchanie bezstratnej muzyki za pomocą popularnych dziś słuchawek bezprzewodowych jest technicznie niemożliwe, wszystkie istniejące kodeki Bluetooth są niestety stratne i kompresują dźwięk ze stratą (przeczytaj nasz artykuł o bezstratnych i stratnych). Wygląda jednak na to, że Qualcomm w końcu znalazł rozwiązanie, wprowadzając kodek aptX Lossless, który będzie częścią technologii Snapdragon Sound ogłoszonej na początku tego roku.

Qualcomm twierdzi, że z aptX Lossless (który jest technicznie rozszerzeniem aptX Adaptive), bezstratny dźwięk o jakości CD (16-bit/44.1kHz) może być przesyłany przez Bluetooth. Pierwsze urządzenia z nową technologią mają być dostępne na początku 2022 roku. Snapdragon Sound opiera się na całym łańcuchu sprzętowym w celu uzyskania optymalnej wydajności, więc zarówno Twój smartfon, jak i słuchawki powinny go obsługiwać.

Technologia Snapdragon Sound automatycznie wykrywa, kiedy jest do niej doprowadzane bezstratne źródło dźwięku i odtwarza je z dużo większą szybkością niż było to wcześniej możliwe w przypadku aptX HD. Firmie udało się pobić LDAC firmy Sony pod względem przepustowości: aptX Lossless może osiągnąć prędkość do 1Mbps, w porównaniu do pułapu LDAC wynoszącego 990kbps. Kompresja nadal ma zastosowanie: strumień o jakości CD normalnie wymaga 1,4 Mbit/s, ale nowy kodek Qualcomm wykorzystuje kompresję bezstratną do odtwarzania dźwięku z matematyczną dokładnością bit-perfect.

W środowiskach o dużym natężeniu ruchu w sieci bezprzewodowej przepływność zostanie dynamicznie zmniejszona do 140 kb/s, aby zachować najlepszą możliwą jakość dźwięku w zależności od jakości połączenia.

Wspaniała wiadomość! Na razie jednak jakość CD pozostanie pułapem dla dźwięku Bluetooth. Jeśli chcesz cieszyć się dźwiękiem Hi-Res Audio - nadal będziesz musiał korzystać z połączenia przewodowego.