Prezentacja serii Formation firmy Bowers & Wilkins na monachijskich targach High End Show 2019 wywołała niemałe poruszenie. Dlaczego gama produktów Bowers & Wilkins multi-room była tak interesująca dla publikacji branżowych i ekspertów? Dlaczego w Dr. Head z niecierpliwością czekaliśmy na przybycie tych nowości do naszego sklepu, a dziś mamy zaszczyt gościć oficjalną rosyjską prezentację komponentów Formation od przedstawicieli B&W w Rosji w naszym flagowym sklepie na Novym Arbacie 15? Zaraz Ci to powiemy!

Bezprzewodowe audio istnieje już od dawna i nie jest dla nikogo tajemnicą. Do dziś jednak istniał on oddzielnie od High Endu w segmencie urządzeń masowych / konsumenckich. Dla Bowers & Wilkins, nowa seria była pierwszym krokiem na terytorium multiroom i wszyscy byli zaintrygowani, aby zobaczyć, co osiągnie jeden z najbardziej szanowanych producentów klasycznych przewodowych głośników Hi-Fi i High End. Co znamienne, firma zaangażowała się w rozwój własnej technologii, aby rozwiązać problemy typowe dla głośników bezprzewodowych (opóźnienia i pogorszenie jakości dźwięku), zamiast po prostu kupić jedno z istniejących na rynku rozwiązań. W rzeczywistości, to właśnie to przyciągnęło wiele uwagi do serii Formation - deklarowane unikalne cechy komponentów serii do tej pory. Obietnica Bowers & Wilkins nie była pusta, naprawdę nigdy wcześniej nie słyszeliśmy bezprzewodowego dźwięku o takiej jakości.

Przez większość swojej historii firma Bowers & Wilkins produkowała tradycyjne głośniki Hi-Fi skierowane przede wszystkim do entuzjastów dźwięku stereo. Firma wypracowała sobie wizerunek i reputację, jeśli nie niekwestionowanego najlepszego, to przynajmniej jednego z liderów w swojej dziedzinie, z silną bazą badawczo-rozwojową. Niemniej jednak, firma nie spieszyła się z wejściem na rynek bezprzewodowy, a jedynym bezprzewodowym produktem audio B&W był wcześniej głośnik Zeppelin. Choć spotkał się z doskonałym przyjęciem prasy i klientów, wyglądał raczej samotnie w ogromnym asortymencie firmy.

W końcu to się zmieniło - firma Bowers & Wilkins opracowała gamę bezprzewodowych rozwiązań Formation w klasycznym czarno-białym wzornictwie, ale co ważniejsze, wyposażonych w sygnowaną przez nią technologię Timing & Networking, zapewniającą wspaniały, pozbawiony opóźnień dźwięk bezprzewodowy.

Na początku w Monachium zaprezentowano pięć komponentów: parę głośników półkowych Formation Duo, subwoofer Bass, dopasowany Soundbar, głośnik stereo Wedge (rozszerzenie Zeppelin) oraz Formation Audio, streamer sieciowy i hub do łączenia komponentów z klasycznego/kablowego systemu audio z systemem bezprzewodowym Formation. Do czasu ich premiery dodano głośnik Flex, który może być używany samodzielnie lub jako głośnik tylny w systemie kina domowego / 5.1.

Komponenty z serii Formation wyróżniają się swoim unikalnym wzornictwem jeszcze zanim zbliżysz się do ich oryginalnych specyfikacji. Motyw siatki teksturowej jest najbardziej zauważalny w głośniku Wedge, Soundbarze i koncentratorze Formation Audio. Wszystkie wyglądają bardzo efektownie, ale co ważniejsze, są wyjątkowe w środku. Wszystkie komponenty linii Formation mają trzy kluczowe zalety, które odróżniają je od konkurencji. Pierwszym z nich jest szybkość, z jaką głośniki synchronizują się ze sobą, z najkrótszym możliwym opóźnieniem wynoszącym 1 mikrosekundę. Po drugie, opatentowana sieć Formation Mesh Network zapewnia stabilny odbiór, który jest niezależny od domowej sieci Wi-Fi i ruchu (każdy element Formation ma wszczepionych do 7 różnych nadajników!). Wreszcie, jakość dźwięku sięga 96kHz / 24bit - dwa razy lepsza niż w przypadku wiodących konkurencyjnych marek głośników bezprzewodowych.

Oprócz autorskiej technologii bezprzewodowej Formation, rodzina obejmuje również Wi-Fi, Apple AirPlay 2, Spotify Connect, Roon i Bluetooth z aptX HD. A to jeszcze nie wszystko, ponieważ B&W twierdzi, że w technologii i sprzęcie jest więcej funkcji, które zostaną udostępnione wraz z aktualizacją oprogramowania sprzętowego. Dla przykładu, w przyszłym roku maksymalna częstotliwość próbkowania zostanie podwojona, dodatkowo pojawi się wsparcie dla wszystkich możliwych i dostępnych platform i usług streamingowych. Konfiguracja systemu trwa zaledwie kilka minut, wszystkie komponenty są ze sobą doskonale zharmonizowane, opóźnienie pomiędzy głośnikami Duo w tym samym pomieszczeniu jest minimalne - 1 mikrosekunda, pomiędzy przestrzeniami (strefami) i innymi komponentami - 1 milisekunda.

Porozmawiajmy trochę o każdym komponencie z osobna. Zacznijmy od pary centralnej - najwyższej klasy aktywnych bezprzewodowych głośników stereo Formation Duo

. Obecnie jest to najbardziej zaawansowany bezprzewodowy system stereo do słuchania muzyki. Bazuje on na doświadczeniach z najwyższej klasy głośników przewodowych B&W z serii 700 i 800. Na przykład, oddzielny głośnik wysokotonowy Carbon Dome jest taki sam jak w serii 700, podczas gdy membrana Continuum w głośnikach pełnozakresowych odzwierciedla legendarne pochodne High End z serii 800 Diamond. Duo to rodzaj głośnika Formation, który pasuje do zestawów głośnikowych Bowers & Wilkins z serii 700 i 800. Formation Duo łączy w sobie jakość dźwięku najwyższej klasy pasywnych głośników B&W z wygodą głośników bezprzewodowych i aktywnych. Obudowa Duo jest zamknięta, dzięki czemu można ją zainstalować w dowolnym miejscu, nawet przy ścianie. A bas Duo jest fenomenalny. Oczywiście można dodać subwoofer Formation, jeśli chcemy nagłośnić duże pomieszczenie, ale w małym pokoju, nawet bez subwoofera, Duo są bardzo pewne siebie. W każdym z nich znajdują się 2 wzmacniacze o mocy 125 W oraz 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy AKM. Na froncie znajdują się fizyczne przyciski do zwiększania i zmniejszania głośności, odtwarzania/pauzy oraz przycisk połączenia formacji - z pewnością miły akcent, choć całą kontrolę wykonywaliśmy za pomocą smartfona. Producent oferuje również specjalne podstawki pod Duo (do nabycia osobno).

Formation Wedge

to bezprzewodowy system stereo z wciągającym dźwiękiem o oryginalnym kształcie - głośnik obrócony jest o 120 stopni, aby wypełnić dźwiękiem całe pomieszczenie, w którym się znajdzie. Pod elegancką obudową kryje się 2,25mm podwójna kopułka wysokotonowa, 2,90mm jednostka napędowa FST i 1,150mm głośnik niskotonowy, każdy z własnym wzmacniaczem. To urządzenie mile zaskoczyło dźwiękiem, jak na system all-in-one jest bardzo fajne, nawet bez subwoofera.

Następnie, Formation Bar

to 3-kanałowy soundbar Hi-Fi do kina domowego, z 9 zoptymalizowanymi przetwornikami wewnątrz i dedykowanym kanałem centralnym: trio 1-calowych podwójnych kopułek wysokotonowych i sześć 2,6-calowych szerokopasmowych przetworników z włókna szklanego. Są one zasilane przez sześć 40-watowych wzmacniaczy.

Formation Flex

posiada smukłą, kompaktową obudowę, w której umieszczono głośnik wysokotonowy z serii 600 oraz głośnik niskotonowy/średniotonowy z plecionego włókna szklanego. Jak już wspomnieliśmy, Flex może być używany jako samodzielny głośnik, lub w połączeniu z Bar (i Bass) jako głośnik tylny.

" Formation

Bass to bezprzewodowy subwoofer, który może być używany z Duo, Bar lub Wadge - w zależności od tego, co preferujesz. Subwoofer przejmuje imponujący zakres częstotliwości od 20Hz do 150Hz, dostarczany przez parę 165mm głośników basowych typu long-throw, skierowanych w różne strony, napędzanych przez potężny wzmacniacz klasy D o mocy wyjściowej 250W.

Wreszcie, hub Formation Audio

: z jednej strony może on zmienić Twój obecny system pasywnych głośników w zestaw multiroom, a z drugiej pozwala na przesyłanie do bezprzewodowego głośnika Formation sygnału z klasycznego źródła analogowego, takiego jak odtwarzacz płyt winylowych. Posiada wejście cyfrowe (optyczne), wyjście cyfrowe (koaksjalne) oraz parę wejść/wyjść analogowych (2 x RCA). Wszystkie produkty Formation wykorzystują również cyfrowe przetwarzanie sygnału (DSP) i dynamiczną korekcję dźwięku, aby zapewnić optymalny dźwięk z mocnym basem niezależnie od poziomu głośności.

Instalacja i konfiguracja komponentów Formacji jest prosta. Pobierz aplikację Bowers & Wilkins Home App na smartfon lub tablet, naciśnij przycisk Link na każdym urządzeniu i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać każdy produkt do grup lub "przestrzeni". Po skonfigurowaniu każdego urządzenia w aplikacji B&W można korzystać z preferowanej platformy lub aplikacji do sterowania i odtwarzania - czy to Spotify, Roon, TIDAL, AirPlay 2 itd.

Z tyłu urządzenia znajduje się gniazdo zasilania, porty Ethernet i port USB do aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Co więcej, według zapewnień producenta, jeśli zdecydujemy się na połączenie wszystkich urządzeń kablem Ethernet, rezultat będzie o dziwo gorszy niż w przypadku, gdy tylko jedno urządzenie otrzyma sygnał przewodem, a wtedy dzięki Formation Mesh Network same się uporządkują.

Bowers & Wilkins i cała gama Formation zaskoczyła nas i zachwyciła. Szczególnie podoba nam się para centralna zestawu - głośniki średniotonowe Formation Duo są rewelacyjnie dokładne i wysokiej jakości, do wczoraj nie spodziewaliśmy się takiego brzmienia po parze bezprzewodowych głośników aktywnych.

Po odsłuchaniu wielu cyfrowych Hi-Resów postanowiliśmy podłączyć do Formacji odtwarzacz płyt winylowych. Audiofilscy puryści mogą się zagotować na samą myśl: sygnał analogowy jest konwertowany na cyfrowy, aby można go było przesłać do głośnika, a następnie z powrotem na analogowy. Mimo wszystko warto, dźwięk z winylu zachował swój charakter, nie było żadnych niepożądanych szumów, wszystko jest naprawdę na najwyższym poziomie. To samo dotyczy połączenia z telewizorem poprzez wejście optyczne. Wizualnie nie zauważyliśmy żadnego niedopasowania dźwięku i obrazu.

Werdykt

Gratulacje dla Bowers & Wilkins - seria Formation jest naprawdę mocna i ciekawa. Oczywiście koszt podzespołów może wydawać się wysoki, ale nie zapominajmy, że dzisiejsze produkty są unikalne - konkurencja jak na razie nie ma się czym pochwalić, a istniejące rozwiązania są zdecydowanie w tyle.

Również cena może wydawać się zaskakująco wysoka jak na głośniki bezprzewodowe, ale w klasycznych głośnikach High End może kosztować o wiele więcej. Te same Duos nie mogą się równać z flagową serią B&W 800 (ani cenowo, ani brzmieniowo) i plasują się raczej gdzieś pomiędzy serią 600 i 700, z dodatkowymi korzyściami w postaci aktywnych głośników i wszystkich dostępnych opcji łączności. Nie zapominajmy również, że za cenę tych samych Formation Duos otrzymujemy kompletny zestaw Hi-Fi, który w zasadzie nie wymaga żadnych wzmacniaczy, kabli czy innych komponentów!

Bowers & Wilkins Formation Duo White

Wi-Fi: Tak

Wersja Bluetooth: 4.1

Wbudowany przetwornik C/A: tak

Dodaj do ulubionych Dla porównania 339&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Club href='/promo/club/'>. Bowers & Wilkins Formation Wedge Silver

Adapter sieciowy: tak

Wysokość, mm: 254

Dołączony kabel: tak

Dodaj do ulubionych Dla porównania 89&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation FS Duo Silver

Marka: Bowers&Wilkins

Materiał: metal

: 43

Dodaj do ulubionych Dla porównania 73&nbsp990&nbspRR. Do zamówienia W koszyku Kup Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation FS Duo Black

Marka: Bowers& Wilkins

Materiał: metal

: 46

Dodaj do ulubionych Dla porównania 73&nbsp990&nbspRUB. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation Bass

Marka: Bowers&Wilkins

Średnica basu, mm: 165

Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 0,15

Dodaj do ulubionych Dla porównania 99&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Bowers & Wilkins Formation Audio

Wi-Fi: tak

Adapter zasilania: tak

Marka: Bowers&Wilkins

Dodaj do ulubionych Dla porównania 54&nbsp900&nbspszmer. 59&nbsp990&nbspszmer. -8% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Club href='/promo/club/'>. Bowers & Wilkins Formation Wedge Black

Marka: Bowers& Wilkins

Wersja Bluetooth: 4.1

Wejście RJ45: tak

Dodaj do ulubionych Dla porównania 89&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation Duo Black

Marka: Bowers&Wilkins

Rodzaj montażu: szafka

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25.4

Dodaj do ulubionych Dla porównania 339&nbsp990&nbspszmer. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation Flex

Adapter sieciowy: tak

Typ zamocowania: obudowa

Wysokość, mm: 215

Dodaj do ulubionych Dla porównania 46&nbsp990&nbspszmer. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Bowers & Wilkins Formation Bar

Wi-Fi: tak

Marki: Bowers&Wilkins

Wersja Bluetooth: 4.1

Dodaj do ulubionych Dla porównania 119&nbsp990&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd