Usługi strumieniowego przesyłania muzyki stworzyły niesamowitą możliwość łatwego, szybkiego, wygodnego i stosunkowo niedrogiego słuchania legalnych treści muzycznych, praktycznie zastępując klasyczne sposoby pozyskiwania muzyki z rynku. Były one kolejnym krokiem w rozwoju cyfrowej dystrybucji muzyki i szybko zajęły swoje miejsce w życiu milionów miłośników muzyki. Ale która z wielu dostępnych platform streamingowych jest do wyboru i czym się od siebie różnią? Przekonajmy się!

Serwis Liczba ścieżek Okres wolny od pracy Maksymalna przepływność Cena abonamentu standardowego za miesiąc Opcje subskrypcji/taryfy
Spotify 50+ mln 3 miesiące 320 kbps (Ogg Vorbis) 169 rubli Cena dla dwóch osób: 219 RUB za miesiąc, Cena dla studenta: 85 RUB, Cena dla rodziny: 269 RUB za miesiąc (do 6 osób)
Apple Music 60+ mln 3 miesiące 256 kbps (AAC) 169 rubli Student: 75 rubli, Rodzina: 269 rubli za miesiąc (do 6 osób)
YouTube Music 40+ mln 1 miesiąc 256 kbps (AAC)
169 rubli Student: 95 rubli, Rodzina: 299 rubli za miesiąc (do 6 osób)
Yandex.Music 50+ mln 1 miesiąc 320 Kbps 169 rubli 1690 rocznie
Deezer 56+ milionów 1 miesiąc 320 kbps, Hi-Fi: 1411 kbps, (44.1 kHz / 16 bit) 169 rubli 255 RUB za abonament rodzinny, lub 255 RUB za abonament Hi-Fi
Zvooq 25+ mln 1 miesiąc 320 Kbps 149 rubli
VK Music/Boom 400+ mln 1 miesiąc 320 Kbps 149 rubli
Tidal 60+ mln 1 miesiąc 320 kbps, Hi-Fi: MQA, (96 kHz / 24 bit i więcej) Niedostępne w Rosji; od $3,5 w Turcji, do $10 w USA Na przykład, w USA: $20 za abonament Hi-Fi $30 za rodzinny abonament Hi-Fi (6 osób)

Najpopularniejszy i najbardziej znany serwis streamingu muzyki na świecie, Spotify, po kilku latach oczekiwania w końcu dotarł do Rosji. Z czego stał się tak sławny? Fajne rekomendacje i listy odtwarzania, możliwość integracji z Facebookiem i, ogólnie, podobieństwo do sieci społecznościowej dla miłośników muzyki: możesz łatwo dzielić się listami odtwarzania lub zobaczyć, czego słuchają Twoi znajomi, subskrybować ulubionych artystów. Jest to świetne rozwiązanie do sterowania odtwarzaniem Spotify z różnych urządzeń, na przykład przy użyciu telefonu do odtwarzania muzyki na komputerze. Istnieje nawet coś, co nazywa się sesją grupową, która pozwala wielu użytkownikom tworzyć i zarządzać listą odtwarzania na bieżąco - zwłaszcza w przypadku imprez. Czy Spotify jest naprawdę fajniejsze niż inne usługi, do których jesteś przyzwyczajony? Sądzimy, że powinieneś spróbować i zdecydować sam - pierwsze trzy miesiące abonamentu Premium możesz wykorzystać za darmo. Jest też całkowicie darmowa subskrypcja, ale w tym przypadku trzeba się pogodzić z reklamami, niskim bitrate i brakiem wielu funkcji.

Korzyści z

 • Funkcjonalność portalu społecznościowego dla miłośników muzyki.

 • Tworzenie i udostępnianie list odtwarzania, listy odtwarzania z kuratorami w wynikach wyszukiwania.

 • Najlepsze algorytmy rekomendacji.

 • Spotify Connect ułatwia podłączanie i zarządzanie głośnikami bezprzewodowymi, amplitunerami AV itp.

 • Oddzielny tryb muzyczny do joggingu.

Wady

 • Tylko jakość stratna - maksymalny bitrate 320 kbps (ogg vorbis), jeśli jesteś przyzwyczajony do słuchania muzyki na nośnikach fizycznych lub w formatach bezstratnych (FLAC, ALAC), niestety!

Dla kogo: Dla tych, którzy szukają "lidera w klasyfikacji generalnej", dla tych, którzy lubią tworzyć i udostępniać listy odtwarzania oraz dla biegaczy.

Wprowadzony znacznie później, Apple Music jest teraz mocno na piętach, a w niektórych częściach świata, wyprzedzając Spotify w popularności. W najlepszej tradycji Apple, wydaje się, że ma wszystko, czego potrzebujesz, a jednocześnie - nic specjalnego. Jest dobra biblioteka, rekomendacje i listy odtwarzania, ale jest to węższy zakres niż Spotify, a tam jest mnóstwo tekstów.

Korzyści z

 • Łączy bibliotekę multimediów iTunes z muzyką dostępną w serwisie streamingowym.

 • Integracja z całym ekosystemem Apple.

Wady

 • Maksymalny bitrate AAC 256 kbps (z punktu widzenia jakości uważany za odpowiednik ~ MP3 320 kbps).

 • Trudności / słaba kompatybilność z systemem Android.

 • Brak lekkiej wersji przeglądarkowej (na desktopie potrzebny jest "ciężki" iTunes).

Kto: Dla użytkowników jabłkowych gadżetów od iPod Touch do Apple HomePod, dla tych, którzy chcą zachować własną kolekcję pobraną do iTunes.

YouTube Music jest następcą Google Play Music, choć ten ostatni nadal istnieje (do końca tego roku), więc jest trochę zamieszania z domowej platformy muzycznej na Androida teraz. Jeśli miałeś subskrypcję GPM, możesz dzięki niej przejść na YouTube Music. Ponadto, jeśli subskrybujesz usługę YouTube Premium bez reklam, otrzymasz również usługę YouTube Music. Jeśli chodzi o ważne funkcje, Google Play Music zachowuje możliwość łączenia swojej biblioteki z tym, co jest dostępne w serwisie streamingowym (podobnie jak Apple Music). Podobnie jak w przypadku poprzednich platform, streaming odbywa się tu tylko w jakości skompresowanej do 256 kbps (AAC).

Korzyści z

 • Usługa YouTube Premium obejmuje subskrypcję zarówno usługi YouTube Music, jak i pozbawionego reklam serwisu wideo YouTube.
 • Zapisuje system do pobierania/zapisywania muzyki z Google Play Music.
 • Uzyskaj dostęp do nagrań na żywo i innych treści generowanych przez użytkowników w serwisie YouTube, oprócz głównej biblioteki multimediów w usłudze.

Wady

 • Jakość dźwięku może się znacznie różnić w zależności od nagrania (zwłaszcza z powodu odtwarzania filmów użytkownika jako dźwięku).
 • Trochę bałaganu i zamieszania z treściami generowanymi przez użytkowników.
 • Algorytmy autoselekcji i rekomendacji nie są jeszcze najbardziej imponujące.
 • YouTube lubi dodać filmy do ulubionych utworów, listy odtwarzania dostać non-music-related filmy.

Dla kogo: dla aktywnych użytkowników YouTube / Android / Google.

Wiodący (w tej chwili) krajowy serwis streamingowy. Wersja internetowa pozwala na słuchanie muzyki za darmo, ale aby korzystać z aplikacji mobilnej trzeba zapłacić standardowe 169 rubli miesięcznie lub 1690 rubli za rok. Co ciekawe, za te pieniądze otrzymujesz nie tylko muzykę, ale i inne korzyści z subskrypcji Yandex.Plus - zniżki na taksówki, Yandex.Disk, filmy bez reklam na Kinopoisk itp.

Korzyści

 • Można słuchać za darmo i bez rejestracji (tylko w przeglądarce).
 • Najszersza biblioteka rodzimych artystów.
 • Zalety innych usług Yandex.Plus.
 • Ekskluzywne podcasty w języku rosyjskim.

Wady

 • Nie jest to najbogatsza zagraniczna biblioteka.
 • Rekomendacje, funkcjonalność i interfejs nie należą do najlepszych.

Kto: Dla użytkowników abonamentu Yandex.Plus, dla tych, którzy słuchają głównie muzyki rosyjskiej.

Ten francuski serwis jest jednym z najstarszych na rynku i jest obecny w Rosji od kilku lat, ale wciąż nie jest tak dobrze znany jak jego konkurenci, i to bez powodu! Serwis jest pod wieloma względami podobny do Spotify, jest też integracja z Facebookiem i selekcjami autorów. I jeśli Deezer nie ma żadnych unikalnych zalet na świecie, to dla Rosji ma je teraz. W tej chwili jest to jedyna usługa oficjalnie dostępna w Rosji z bezstratnym strumieniowym przesyłaniem dźwięku (lossless) i obsługą nowego formatu przestrzennego Sony 360 Reality Audio, więc możemy zdecydowanie polecić tę usługę każdemu, kto szuka wysokiej jakości i chce w pełni wykorzystać swój sprzęt audio. Podczas gdy Deezer oferuje jakość CD, konkurenci (Tidal, Qobuz czy Amazon Music HD) oferują dźwięk Hi-Res o podwyższonej jakości, my czekamy na odpowiedź Francuzów!

Zalety

 • Jedyny oficjalnie dostępny bezstratny streaming w Rosji.

Wady

 • Obecnie tylko jakość CD, brak dźwięku Hi-Res.

 • W przypadku abonamentów HiFi nie ma opcji rodzinnej.

Dla kogo: Dla tych, którzy szukają oficjalnie przystępnej cenowo bezstratnej usługi strumieniowej lub chcą ocenić alternatywy dostępne na rynku.

Kolejny krajowy serwis streamingowy z możliwością słuchania muzyki za darmo przez przeglądarkę. Poza tym Zvooq przegrywa ze swoimi konkurentami we wszystkim; istnieje opinia, że istnieje tylko dzięki promocjom dla użytkowników komórek. Za darmo nie jest źle, ale za te same pieniądze można wybrać coś ciekawszego.

Zalety

 • Jest to możliwe, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 • Promocje z darmowymi abonamentami od operatorów komórkowych.

Wady

 • Przegrywa z wiodącymi serwisami pod każdym względem.

Dla kogo: Dla tych, którzy słuchają głównie muzyki rosyjskiej i chcą zaoszczędzić na funkcjonalności i bibliotece.

Usługa BOOM opiera się na zawartości muzycznej VKontakte i posiada te same funkcje, co sekcja audio w sieci społecznościowej. Możesz używać swojego konta nie tylko z VK, ale także z Odnoklassników. W VK nadal możliwe jest słuchanie muzyki za darmo, ale jest tak wiele ograniczeń i reklam, że jest to prawie niemożliwe. Twierdzi, że ma największą bibliotekę, ale jest w niej dużo powtórzeń i "śmieci użytkowników". Podobnie jak w przypadku Zvooq, cena abonamentu jest tu nieco niższa niż u wiodących konkurentów, ale czy warto ryzykować?

Korzyści z

 • Podobnie jak w przypadku YouTube Music - obecność oryginalnych treści generowanych przez użytkowników.

Wady

 • Podobne do YouTube Music - bałagan w bibliotece

Dla kogo: Tylko dla hardkorowych użytkowników VK.

I na koniec trochę o "Spotify dla audiofilów". Należący częściowo do jednego z najbardziej utytułowanych producentów hip-hopowych - Jay'a Z, Tidal jest pierwszym serwisem muzycznym, który dał użytkownikom możliwość bezstratnego streamingu, nie tylko w jakości CD, ale również Hi-Res (jako MQA). Jedynym problemem jest to, że usługa nie jest jeszcze oficjalnie dostępna w Rosji. Znamienne jest również to, że Tidal dba o muzyków bardziej niż inni gracze na rynku, a opłaty za słuchanie muzyki są kilkukrotnie wyższe niż te pobierane przez Spotify i jego konkurencję.

Korzyści z

 • Najlepsza dostępna jakość dźwięku.

 • Dużo materiałów wideo, w tym transmisje koncertów.

Wady

 • Nie jest oficjalnie reprezentowany w Rosji.

 • Aby uwolnić pełen potencjał muzyki o wysokiej rozdzielczości w formacie MQA, konieczny będzie specjalistyczny dekoder.

Dla kogo: audiofilów, którzy szukają lepszej jakości dźwięku i są gotowi zadać sobie trochę trudu.

Jednym słowem, najwyższą jakość dźwięku na świecie można uzyskać z niedostępnym w Rosji Tidalem, a dla rosyjskiego słuchacza najlepszym przyjacielem jest francuski serwis Deezer, który jeszcze nie ma muzyki w Hi-Res, ale już ma abonament z bezstratną jakością CD! Mamy nadzieję, że masz wystarczająco dużo informacji na temat zalet i wad każdej z usług i ostateczny wybór należy do Ciebie, przyjaciele, spróbuj, posłuchaj, wybierz. Cokolwiek wybierzesz, baw się dobrze przy swojej muzyce i bądź w dobrym nastroju!

Przykłady odtwarzaczy obsługujących serwisy streamingowe:

Sprzedaż Sony NW-A105 Czarny

NFC: tak

Wi-Fi: Tak

Marka: Sony

Dodaj do ulubionych Dla porównania 22&nbsp980&nbspRUB. 27&nbsp990&nbspRUB. -18% W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Astell&Kern A&ultima SP2000 Stal nierdzewna

Wi-Fi: tak

Marka: Astell&Kern

Wersja Bluetooth: 4.1

Dodaj do ulubionych Dla porównania 269&nbsp990&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd FiiO M5 Czarny

Marka: FiiO

Wersja Bluetooth: 4.2

Czas pracy, h: 13

Dodaj do ulubionych Dla porównania 8&nbsp990&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Cayin N6 MK2 A01

Wi-Fi: tak

Marka: Cayin

Wersja Bluetooth: 4.2

Dodaj do ulubionych Dla porównania 86&nbsp390&nbspRUB. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd