Z utopii, koncepcja inteligentnych domów staje się stopniowo codziennością. Systemy, które zapewniają komfort wszystkim mieszkańcom domu, są częściowo włączane do naszego życia. Częścią tego jest bezprzewodowy multiroom, czyli zestaw urządzeń służących do dystrybucji treści muzycznych w całym domu. Muzyką (czy to radio, muzyka, audiobooki) w każdym pomieszczeniu można teraz sterować za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej. Użytkownik może na przykład zdalnie odtwarzać bajkę dla dziecka w pokoju dziecinnym, lekką melodię w kuchni i audiobooka w salonie lub stworzyć atmosferę imprezy, odtwarzając piosenkę na wszystkich urządzeniach jednocześnie.

Idea bezprzewodowej dystrybucji muzyki sięga lat 2000. Firmy technologiczne jako pierwsze wpadły na ten pomysł, ale Apple był pierwszy. Koncepcja ta wywodzi się z wprowadzonego na rynek w 2004 roku urządzenia Airport Express, którego cechą charakterystyczną była możliwość odbierania strumieni audio z iTunes, przesyłanych do wyjścia optycznego urządzenia poprzez AirPlay. Instalując kilka takich routerów i podając do nich strumienie audio, można stworzyć uproszczoną wersję systemu multiroom audio. W tamtych czasach taka funkcja nie była zbyt popularna, gdyż głównym przeznaczeniem Airport Express było tworzenie sieci Wi-Fi.

Potem zaczęły pojawiać się pierwsze systemy przewodowe typu multiroom. Skomplikowana instalacja i wysoka cena nie zachęcały użytkowników do korzystania z nich. Ale czasy się zmieniają. Minęła dekada i zainteresowanie multiroomami bardzo wzrosło. Powodem tego jest rozwój treści cyfrowych - najpierw w postaci plików o różnych formatach, a następnie w postaci możliwości streamingu poprzez źródła lokalne i Internet. Brak kabli z pewnością przyczynił się do wzrostu popularności, która ostatnio jest trendem w świecie elektroniki.

Korzyści z zastosowania multiroom

Wygoda jest integralną częścią postępu technologicznego, ponieważ gadżety, które znacznie ułatwiają życie użytkownika, cieszą się dużym popytem. Do tej niszy można zaliczyć multiroomy, które mają wiele zalet. Jak wspomniano powyżej, jedną z korzyści jest słuchanie ulubionej muzyki w dowolnym miejscu w domu przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. Nie musisz prowadzić przewodów przez cały dom, aby go zainstalować; wszystko czego potrzebujesz to prosta ręka i, najlepiej, gniazdo wtykowe, do którego możesz go podłączyć. Jeśli nie masz takiego urządzenia, zawsze możesz skorzystać z urządzenia EnOcean (przesyła sygnały na odległość do 300 metrów i dostosowuje się do specyficznych wymagań częstotliwościowych podłączonych urządzeń).

Co równie ważne, możliwe jest samodzielne podłączenie multiroomu - dobrze, że są urządzenia takich gigantów jak Denon, LG czy Samsung, które można ze sobą zsynchronizować. Do stworzenia takiej sieci wystarczy punkt dostępowy Wi-Fi.

Z jakimi plikami współpracuje multiroom?

Jeśli mówimy o popularnych formatach, takich jak MP3, FLAC, WAV, to nowoczesne multiroomy bez problemu sobie z nimi poradzą. Niektóre urządzenia obsługują również cyfrowy format audio 24/192, ale ze względu na ograniczenia pasma nie można oczekiwać tak bezwysiłkowego odtwarzania jak w przypadku MP3 320 kbps lub FLAC. Nie jest to jednak tak istotne, ponieważ multiroomy dopiero raczkują i w niedalekiej przyszłości będą rozwijać swoje możliwości. Na razie to, co mamy, jest wystarczające.

Do przechowywania plików nadają się zarówno urządzenia mobilne, jak i zasoby sieciowe, takie jak komputery PC, NAS i inne. Do przechowywania dużych ilości informacji multiroomy wykorzystują specjalne urządzenia pamięci masowej - serwery audio. Praca z serwerem audio zakłada pełne uporządkowanie przechowywanej na nim muzyki: można ustawić podział utworów według gatunku, czasu i wszelkich innych cech dzieł muzycznych. Wszystkie systemy obsługują radio internetowe, a także muzyczne serwisy streamingowe, które od zeszłego roku zyskały na popularności. Wybrane utwory można teraz przesyłać strumieniowo na przykład z Apple Music, Deezer lub Yandex.Music.

Jak sobie radzić?

Do sterowania systemem multiroom stworzono dwie opcje. Pierwszym, bardziej przestarzałym wariantem, jest kontroler multiroom, który stosowany był głównie w systemach przewodowych i montowany w ścianie. Ale można o tym zapomnieć. Większym zainteresowaniem cieszy się sterowanie za pomocą smartfona, z zainstalowaną specjalną aplikacją. Systemy bezprzewodowe wykorzystujące DLNA/UPnP mogą być również sterowane przez aplikacje innych firm (np. w celu nagrania wiadomości głosowej i nadania jej do innego pomieszczenia lub wysłania powitania, gdy drzwi wejściowe otwierają się w sposób zsynchronizowany z inteligentnym domem). Interfejsy takich aplikacji są często proste w obsłudze, gdyż nadrzędnym celem producenta jest stworzenie jak najwygodniejszego i najwygodniejszego dla użytkownika procesu słuchania muzyki. I co równie ważne, obsługa takiego systemu nie zajmuje dużo czasu - teraz możesz wybrać muzykę dla danego obszaru w kilka sekund.

Jak zainstalować?

Jak się okazało, nawet dziecko może sobie poradzić z nowoczesnym systemem multiroom. Ale jak przeprowadzić pierwszą instalację urządzeń? To też nie powinno być zbyt trudne. Wszystko, co jest potrzebne do skonfigurowania sieci urządzeń bezprzewodowych, składa się z krótkiej listy: użytkownik podłącza kable sieciowe, dokonuje niezbędnych ustawień (których w niektórych urządzeniach można uniknąć) i po kilku naciśnięciach klawiszy system jest gotowy do pracy. Droższe systemy wymagają specjalnego programu działającego na komputerze, ale jest to raczej szczególny przypadek. W większości przypadków bezprzewodowe systemy multiroom są niezależne, a jedynym wymogiem jest to, aby sieć Wi-Fi działała przez cały czas.

Podsumowując, warto jeszcze raz zwrócić uwagę na fakt, że multiroomy zaczynają mieć swoje miejsce pod słońcem. Dzięki rosnącej konkurencji między uznanymi firmami, potencjał systemów rośnie, a cena spada, otwierając dostęp praktycznie dla każdego użytkownika. Tak więc, witamy w przyszłości!

Stwórz swój własny multiroom w sklepach Dr.Head