Jak inżynierowie Sony radzą sobie z utrzymaniem tempa, w jakim opracowują nowe urządzenia Hi-Fi? Każdego roku firma wprowadza na rynek tyle nowych modeli, ile zwykły producent mógłby wprowadzić na rynek w ciągu pięciu lat. Tylko w tym sezonie firma zachwyciła entuzjastów osobistego sprzętu stereo szeregiem nowych, ekscytujących produktów. Wśród nich znajdziemy miniaturowy odtwarzacz audio NW-A35/37, który zastępuje serie A10 i A20, ale najwięcej dzieje się w segmencie high-end, gdzie dostajemy całą masę trzech nowych flagowców. Wysokiej klasy odtwarzacz NW-WM1Z, nowy DAC/wzmacniacz PHA-2A i flagowe słuchawki MDR-Z1R - każdy z tych modeli jest gotowy narobić sporo hałasu nawet pojedynczo. A razem, te trzy japońskie giganty są w stanie dokonać rewolucji!

Sony Walkman NW-A35/37

Dzięki jasnej kolorystyce, stosunkowo smukłej obudowie, kolorowemu wyświetlaczowi dotykowemu i przyjaznemu interfejsowi, odtwarzacz ten jest wyraźnie skierowany do szerokiego grona odbiorców, podobnie jak jego poprzednicy A15/A25. Różnice w stosunku do zeszłorocznych modeli są jednak widoczne już na pierwszy rzut oka: konstruktorzy zrezygnowali z przycisków sterujących z przodu na rzecz ekranu dotykowego, który w A35 jest rozciągnięty na całą przednią powierzchnię, co nadaje mu wygląd przypominający smartfon.

Przyciski zniknęły z frontu, ale zostały dodane do przedniej części - teraz możesz używać bocznych przycisków nie tylko do ślepej regulacji głośności, ale także do pauzowania i pomijania utworów. Odtwarzacz oparty jest na dobrze nam znanym układzie S-Master HX w połączeniu z procesorem dźwięku DSEE HX, który Sony tradycyjnie wykorzystuje jako silne narzędzie przeciwko artefaktom kompresji podczas słuchania muzyki w formatach MP3 i innych Lossy. Mimo to, głównym przeznaczeniem odtwarzacza jest odtwarzanie audiofilskich nagrań HD: nieprzypadkowo konstruktorzy nauczyli go obsługiwać nie tylko stosunkowo popularny FLAC o rozdzielczości do 24bit/192kHz, ale także dość rzadki, jednobitowy DSD o rozdzielczości do 2,8MHz. Aby przesyłać muzykę HD do bezprzewodowych słuchawek Bluetooth bez utraty jakości, odtwarzacz posiada wsparcie dla zaawansowanego kodeka LDAC, a jeśli wbudowana pamięć 16/64GB nie wystarczy na kolekcję plików HD, można ją wielokrotnie rozszerzyć za pomocą microSD.

A dzięki funkcji aktywnej redukcji szumów w modelach 35HN/37HN szumy tła są eliminowane poprzez cyfrowe przetwarzanie sygnału, dzięki czemu ani dudnienie metra, ani turbin lotniczych nie zagłuszają muzyki. Podobnie jak jego poprzednicy, A35 zaskakuje autonomią, której nie spodziewalibyśmy się po urządzeniu o tak niewielkich rozmiarach.

Nawet przy złożonym odtwarzaniu HD wytrzyma pełne 30 godzin, a przy lekkich plikach MP3 może grać nieprzerwanie przez prawie dwa dni bez przerwy.

Sony Walkman NW-WM1Z

Ten flagowy model to Rolls-Royce wśród odtwarzaczy audio. Jego rozmiar i waga nie do końca pasują do typowych ram przenośnych: nie jest łatwo wcisnąć duży, 400-gramowy gadżet do kieszeni, a już na pewno nie zabrać go ze sobą na bieganie. Znaczna część wagi jest przenoszona przez solidną miedzianą obudowę, która nie tylko zapewnia wygodny chwyt urządzenia, ale także sprawia, że jest ono bardzo wytrzymałe. Może wytrzymać najcięższe stress testy - jeśli ktokolwiek ma odwagę testować urządzenie z taką ceną.

Jednak praca wykonana przez inżynierów Sony przy projektowaniu WM-1Z nie ogranicza się jedynie do wzmocnienia obudowy. Jego obwód zasilający zawiera wyselekcjonowane kondensatory, aby zapobiec zniekształceniom przy szczytach, a wewnętrzne okablowanie zostało zastąpione wysokiej jakości czterożyłowymi kablami, aby zapobiec utracie informacji podczas przesyłania sygnału. Fundament modelu, zintegrowany układ S-Master HX, został gruntownie przeprojektowany. Teraz posiada natywną obsługę plików DSD o pojedynczej częstotliwości bitowej do 11.2MHz i odtwarza je bez potrzeby konwersji do wielobitowego PCM. Dzięki wyeliminowaniu dodatkowych etapów cyfrowego przetwarzania dźwięku, odtwarzacz zapewnia bardziej przejrzysty dźwięk bez maskowania drobnych szczegółów nagrań HD. W razie potrzeby dźwięk ten może być przesyłany do słuchawek bezprzewodowych, dzięki obsłudze kodeków LDAC o wysokiej przepływności i możliwości odtwarzania muzyki HD przez Bluetooth.

Aby jednak uzyskać maksymalny efekt z odsłuchu wysokich tonów, lepiej jest użyć słuchawek z kablem zbalansowanym, możliwość ich podłączenia do WM-1Z zapewnia pojawienie się specjalnego złącza. Aby audiofil miał wystarczająco dużo miejsca na swoją ulubioną muzykę, odtwarzacz jest uzbrojony w 256 GB pamięci masowej i slot na karty microSD, a żeby koncert nie urwał się w połowie, uzbrojono go w potężną baterię zapewniającą 30 godzin pracy.

Z tym odtwarzaczem możesz błyskawicznie wyruszyć na biwak! O ile, oczywiście, perspektywa noszenia dodatkowych 400 gramów w plecaku nie jest powodem do zmartwień.

Sony PHA-2A

Nowy High End DAC/wzmacniacz został pomyślany przez inżynierów Sony jako następca flagowego PHA-3. Podobnie jak jego poprzednik, nowe urządzenie jest zamknięte w solidnej aluminiowej obudowie i wygląda jak arcydzieło minimalistycznego wzornictwa - szczególnie symetryczny front z pokrętłem głośności elegancko zagłębionym w panelu. Zamiast dwóch oddzielnych zbalansowanych interfejsów prawego i lewego kanału, PHA-2A posiada pojedyncze zbalansowane złącze na froncie.

Dzięki temu nowy gadżet będzie współgrał z innymi flagowymi urządzeniami Sony najnowszej generacji. Z tyłu znajduje się gniazdo USB do podłączenia iPhone'a lub iPada oraz para microUSB. Jeden służy do podłączenia do komputerów i urządzeń przenośnych, drugi do ładowania wbudowanego akumulatora. Nowy PHA-2A ma większą i mocniejszą baterię niż jego poprzednik, więc zamiast trzech godzin pracy na baterii, można uzyskać do pięciu godzin. Dzięki trzystopniowemu przełącznikowi wzmocnienia, bezproblemowo współpracuje z dowolnymi słuchawkami, niezależnie od czułości czy impedancji - jest gotowy do uwolnienia pełnego potencjału muzycznego maleńkich armatur czy ciężkich planarów.

Sekcja cyfrowa PHA-H2 jest taktowana zegarem w celu wyeliminowania jittera i obsługuje DSD do 5.6MHz oraz PCM do 32-bit/192kHz, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć każdą kolekcję hi-fi. Sekcja analogowa pracuje w rozszerzonym zakresie częstotliwości od 10Hz do 100kHz, więc żaden szczegół nie jest tracony na drodze dźwięku HD z przetwornika DAC do słuchawek.

Sony MDR-Z1R

Czego brakuje flagowemu odtwarzaczowi High End i DACowi/wzmacniaczowi z dźwiękiem HD? Tylko jedno - flagowe słuchawki High End z obsługą dźwięku HD! Dlatego równolegle z odtwarzaczem audio WM-1Z i wzmacniaczem PHA-2A DAC firma wprowadziła na rynek pełnowymiarowe słuchawki o oznaczeniu kodowym MDR-Z1R.

Model ten od razu przyciąga uwagę jakością materiałów: poduszki nauszników wykonane są z miękkiej skóry jagnięcej, pałąk z elastycznej płytki tytanowej, a nauszniki z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium zamiast standardowego plastiku. Dziwny kształt kielichów, przypominający słynną krzywą Gaussa, nie jest kwestią projektu, lecz precyzyjnych obliczeń akustycznych, mających na celu całkowite wytłumienie niepożądanych rezonansów. Aby to osiągnąć, słuchawki douszne wyposażone są w specjalne filtry akustyczne, których konstrukcja oparta jest na tradycyjnym japońskim papierze. I nie jest to bynajmniej najciekawsza rzecz, jaką można znaleźć w ich wnętrzu!

Co więcej, unikalny 70-milimetrowy układ przetworników Z1R charakteryzuje się ultralekką membraną, trzykrotnie cieńszą od ludzkiego włosa. Aby połączyć lekkość z odpowiednią sztywnością, niezbędną do uniknięcia zniekształceń podczas oscylacji, membrany zostały zaprojektowane na zamówienie z folii aluminiowej i wyposażone w magnezowe kopułki. Pomysłowa konstrukcja Z1R wielokrotnie redukuje zniekształcenia rejestrów wysokich częstotliwości, dając słuchawkom zdumiewającą zdolność reprodukcji ultradźwięków na poziomie 120 kHz!

To dlatego tak doskonale odtwarzają najbardziej wyrafinowane audiofilskie wysokie tony i doskonale komponują się z nowymi flagowymi modelami Sony.

Wynik końcowy

Trzy świeżo wypuszczone na rynek urządzenia High End słynnej japońskiej firmy - odtwarzacz WM-1Z, przetwornik/wzmacniacz PHA-2A oraz słuchawki MDR-Z1R - tworzą najbardziej kompletny zestaw, jaki można znaleźć na dzisiejszym rynku audio osobistego. Jeśli jednak jesteś spłukany lub nie chcesz dźwigać ciężkich rzeczy, sięgnij po nowy model NW-A35. Ten elegancko wyglądający odtwarzacz może również odtwarzać dźwięk HD! Brzmi świetnie, bez problemu mieści się w kieszeni i jest wart swojej ceny do ostatniego grosza.

Club href='/promo/club/'>. Sony NW-WM1Z

Wi-Fi: tak

Marka: Sony

Czas pracy, h: 33

Dodaj do ulubionych Dla porównania 168&nbsp990&nbspszmer. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sony MDR-Z1R

Marka: Sony

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 4

Dodaj do ulubionych Dla porównania 149&nbsp490&nbspRUR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd